Den mest barnvänliga tiden att åka till Paris är ungefär från april till oktober - när uteserveringarna är öppna. Det är lagom varmt då och praktiskt att kunna sitta ute och äta i stället för att trängas i trånga rökiga restauranger.
Några tips
Om ni har barnvagn med er så skippa tunnelbanan, metron. Rulltrapporna är få och hissar finns knappt. Då är det bättre att ta bussen. Kliv på i mitten av bussen, där finns plats avsedd för vagnar. Barn upp till fyra år åker gratis.
Barnstolar finns sällan på restaurangerna, förutom på de större snabbmatskedjorna. Barnvänliga restauranger »
Klassiska sevärdheter som Eiffeltornet, Triumfbågen, Notre Dame, Louvren, Versaille, och Sacre Couer är platser som både barn och vuxna tycker är spännande och intressanta.
Eiffeltornet Eiffeltornet (La Tour Eiffel) är 324 meter högt och har 1.665 trappsteg! När tornet byggdes var det världens högsta byggnad, och även om så inte längre är fallet så är det ett av världens mest kända monument och lockar årligen ca 6 miljoner besökare.
Vill ni besöka toppen av Eiffeltornet är hissen öppen normalt sett alla dagar. Nöjer man sig med att komma halvvägs kan man ta trapporna. Pjuh!
Triumfbågen Triumfbågen (Arc de Triomphe) ligger på Place de l'Étoile. Den är nästan 50 meter hög, och valvet mäter på insidan ca 30 meter. Triumfbågen byggdes för att fira segern vid Austerliz, och under marken ligger de okända soldaternas gravar.
Notre Dame Notre Dame (Cathédrale Notre Dame) är en av Paris mest kända kyrkor och anses som en av de finaste byggnaderna i gotisk stil i Frankrike. Katedralen är öppen alla dagar, med avbrott för gudstjänster.
Louvren Louvren (Musée du Louvre) var från början ett slott, men är idag ett stort museum med antikviteter och konst. Här finns bland annat den berömda målningen Mona Lisa av Leonardi da Vinci.
Versaille Slottet Versaille heter Chateau de Versailles på franska och både slottet, trädgårdarna och sidobyggnaderna har öppet för allmänheten. Vill man kan man följa med på en guidad tur.
Sacre Couer Kyrkan Sacre Couer (Basilique du Sacré Coeur) byggdes för att markera bildandet av den tredje republiken. Interiören är mycket stämningsfull och under den stora kupolen finns en mosaikmålning av Jesus Kristus.
Jardin d’Acclimatation Zoo, nöjespark och ponnyridning. Här finns även en konst- och kulturateljé för 5-12 åringar. På Ateliers du Jardin kan barnen leka apotekare och göra sin egen tandkräm.
Parc des Buttes Chaumont Park Här finns en konstgjord ö, ett romerskt tempel, konstgjorda grottor, klippor och vattenfall. Parken har ett trevligt kafé med stor uteservering. Buttes Chaumont är en ovanlig park, där det konstgjorda stundtals gör att det känns som om man promenerar omkring i en filmkuliss.
Parc de la Vilette Futuristiska La Villette öppnade 1986. Här finns aktiviteter för olika åldrar, bland annat Cité des sciences et de l’industrie, ett interaktivt vetenskapsmuseum för barn. Cité des enfants, ett naturhistoriskt museum som vänder sig till mindre barn. Argonaute, ett sjöhistoriskt museum med en riktig u-båt. Géode, en biograf som visar naturfilmer i Imax-format (180 grader) samt Cité de la Musique, ett musikmuseum.
Musée Grevin Paris svar på Madame Tussauds i London. Museet har över 300 vaxdockor, historiska personer, kungligheter, politiker, sportstjärnor, musiker, författare, konstnärer, företagsledare, ja till och med Spindelmannen finns här.
torsdag, 9 februari 2012 Res tryggt
Du och familjen kan vara bättre försäkrade inför resan än vad du tror. Den vanliga hemförsäkringen, EU-kortet och betalning med vissa kreditkort ger nämligen ett bra grundskydd. Det finns många var... Läs mer »
tisdag, 29 juni 2010 Packningstips inför resan!
Lider du av packningsångest inför en resa? Här får du tips på hur du effektivt och platssparande packar resväskan. Välj en lätt väska, så kan du packa mer. Låt de saker du alltid har med dig, såsom... Läs mer »
måndag, 5 mars 2012 Starkt intresse för Frankrike i sommar
Många vill besöka Frankrike i sommar. Det är franska Rivieran och Disneyland® Paris som lockar mest. Närmre en tredjedel av dom som har bokat sin sommarresa 2012 med Sembo ska åka till Frankirke oc... Läs mer »
fredag, 9 juli 2010 Testfamiljsuppdrag
Varje år skickar vi ut massor av familjer på testfamiljsuppdrag till olika familjenöjen. Deras uppdrag är att testa så mycket som möjligt och sedan skriva och berätta för oss andra familjer här på ... Läs mer »
onsdag, 7 juni 2006 Flygplatser
Barnsemesters medlem och flygvärdinna Alexandra reser kors och tvärs över världen. När hon blev mamma till sina tre små pojkar förstod hon hur värdefullt det är om flygplatsen man mellanlandar på h... Läs mer »
torsdag, 17 juli 2008 Äventyrsbadet Water Planet
Knappt 3 mil från Alanya centrum ligger Water Planet. Ett äventyrsbad som kan vara ett roligt utflyktsmål om man har barn som älskar rutschkanor. För att ha riktig glädje av allt som finns här ska ... Läs mer »