Vanliga frågor och svarHär hittar du de vanligaste frågorna vi får, och svaren på dem. Undrar du något som du inte hittar här så mejla till
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
»
Vanliga frågor om medlemskap
- Är det gratis att vara medlem?
- Vad är ett community?
- Hur blir jag medlem?
- Kan far- och morföräldrar också vara medlemmar?
- Jag försöker bli medlem, men det står att mitt användarnamn eller lösenord är upptaget, vad gör jag?
- Jag har anmält mig, men inte fått något bekräftelsemejl, vad gör jag?
- Jag försöker logga in, men det står att jag är spärrad, vad ska jag göra?
- Jag har glömt mitt användarnamn och/eller lösenord, kan ni hjälpa mig?
- Jag vill byta användarnamn, hur gör jag?
- Jag vill byta mejladress, hur gör jag?
- Jag försöker tävla, och det står att jag måste bli medlem först. Men jag får ju era nyhetsbrev, då är jag väl medlem?
Tävlingsfrågor
Vanliga frågor om Testfamiljerna
Övrigt
Vanliga frågor om medlemskapÄr det gratis att vara medlem? Ja, det är helt gratis att vara medlem på Barnsemester.se. Som medlem får du nyhetsberv och kan bli testfamilj, vara med i biljettregn, tävlingar och får tips och idéer. Du får också en egen inloggning till Barnsemesters community.
Vad är ett community? I vårt community kan du prata med andra föräldrar om precis vad du vill, det måste inte handla om resor och utflykter. Du kan ge och få tips och råd, läsa och skriva reseberättelser och mycket annat kul!
Barnsemesters Community »Hur blir jag medlem? Det går snabbt och är enkelt att bli medlem. Dessutom är det helt gratis. Du får välja ett användarnamn och ett lösenord.
Bli medlem nu ».
Kan far- och morföräldrar också vara medlemmar? Ja, givetvis kan de det!
Jag försöker bli medlem, men det står att mitt användarnamn eller lösenord är upptaget, vad gör jag? Lösenorden kan ej vara upptagna. Prova med ett nytt användarnamn så ska du se att det går bättre.
Jag har anmält mig, men inte fått något bekräftelsemejl, vad gör jag? För att ingen annan ska kunna anmäla sig med din e-postadress kommer det ett bekräftelsemejl till den e-postadress du angav vid registreringen. Klicka på länken däri för att aktivera ditt konto.
Ibland fastnar det mejlet i e-postens skräppostfilter eller försvinner på vägen. Om det inte kommer fram till dig, mejla oss på
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
så bekräftar vi ditt medlemskap manuellt. Det fixar vi på ett kick! =)
Jag försöker logga in, men det står att jag är spärrad, vad ska jag göra? Antagligen är det så att du inte aktiverat ditt konto än. För att aktivera kontot måste du antingen klicka på länken i bekräftelsemejlet som skickades till dig när du blev medlem, eller mejla oss på
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
så bekräftar vi ditt medlemskap manuellt.
Jag har glömt mitt användarnamn och/eller lösenord, hjälp! =)Klicka här för att beställa ett nytt lösenord (ditt användarnamn visas också i mejlet).
Jag vill byta användarnamn, hur gör jag? Mejla oss på
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
så byter vi till dig. Ange minst två olika alternativ på nytt användarnamn, ifall det första skulle vara upptaget. Glöm inte att ange vilket användarnamn du har idag eller vilken e-postadress du har anmält dig från, annars hittar vi dig inte bland al la medlemmar.
Jag vill byta mejladress, hur gör jag? Om du vill byta mejladress till communityn, kan du ändra det själv under "mina inställningar" i den gröna menyn till höger som syns när du är inne på dina medlemssidor.
Om du vill byta mejladress dit nyhetsbreven skickas, mejla oss på
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
så byter vi till dig. Glöm inte ange vilken mejladress du får breven till idag, samt vilken mejladress du vill få breven till i framtiden.
Jag försöker tävla, och det står att jag måste bli medlem först. Men jag får ju era nyhetsbrev, då är jag väl medlem? Alla som blev medlemmar i Barnsemesterklubben innan communityn startade får nyhetsbreven, men har inga inloggningsuppgifter. Men ingen fara på taket, det skaffar du snabbt och lätt!
Bli medlem i communityn nu ».
TävlingsfrågorDet står att man ska ”fixa sitt krypin” innan man tävlar, hur gör jag det? När du loggat in klickar du på "mina sidor" i den gröna menyn till vänster för att komma till ditt krypin - din presentationssida på communityt. Här kan du i vänsterspalten fylla i information om barn, husdjur och länder du besökt. Själva texten ändrar du i menyn yill vänster under "mina inställningar". Du kan också ladda upp en bild som visas här om du vill.
Jag har tävlat och glömt ange vilken kompis jag tipsade eller vilken bild jag skickat, vad gör jag? Om du mejlat från samma adress som du angett i tävlingen så har det registrerats i vårt system ändå. Om inte, så kan du mejla
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
så lägger vi till det i efterhand till din motivering.
Hur vet jag om jag vann? Alla vinnare meddelas personligen via telefon eller mejl.
Var ser jag vilka som vann i tävlingarna? Vi uppdaterar vinnarlistan regelbundet. Länk dit hittar du i högerspalten på startsidan!
Var är mina biljetter? Vi hanterar tusentals fribiljetter och presentkort här på redaktionen och ibland hinner vi inte med i den takt vi vill. Det kan bero på en försenad leverans från tävlingsföretaget, eller att dygnets timmar inte räcker till. Försök ha tålamod och överseende. Vi skyndar på och dina biljetter/vinster kommer, det lovar vi!
Jag har vunnit biljetter, men vill gärna byta dem, går det?Vi har ingen möjlighet att byta biljetterna åt dig. Men vi har startat ett eget forum för alla vill byta biljetter, presentkort och andra vinster med varandra:
Jag vill byta biljetter » Jag är med i jakten och har hittat 30 symboler, varför står det "leta mera"? Varje gång man hittat en symbol skickas det ett mejl till din e-postadress. Det är samma mejl som skickas oavsett antal hittade symboler, därför står det fortfarande "leta mera" även om man hittat samtliga.
Måste man hitta alla symboler för att ha chans att vinna? Nej, men ju fler symboler du hittar desto mer chans har du att vinna.
Kan man se hur många symboler man hittat? Ja, det finns en länk från respektive tävlingssida där man kan klicka för att få reda på hur många symboler man hittat.
Kan jag ändra min motivering? Ja, skicka din nya motivering till
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
. Glöm inte ange ditt användarnamn samt vilken e-postadress du angav i tävlingen.
Jag har glömt fylla i vart jag vill åka, vad gör jag? Alla uppdateringar till inskickade tävlingsbidrag skickas till
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Glöm inte ange ditt användarnamn samt vilken e-postadress du angav i tävlingen.
Jag försöker tävla, och det står att jag måste bli medlem först. Men jag får ju era nyhetsbrev, då är jag väl medlem? Alla som blev medlemmar i Barnsemesterklubben innan communityn startade får nyhetsbreven, men har inga inloggningsuppgifter. Men ingen fara på taket, det skaffar du snabbt och lätt!
Bli medlem i communityn nu ».
Vanliga frågor om TestfamiljernaHur blir man testfamilj?Ofta efterlyser vi testfamiljer i de populära nyhetsbrev som alla medlemmar får, ibland på startsidan. För att bli testfamilj måste man vara medlem i communityn, och det är helt gratis. När du blivit medlem är det fritt fram att anmäla intresse när efterlysningarna går ut. Vi skickar ut cirka 200 testfamiljer varje år på små och stora uppdrag.
Vad ska testfamiljerna göra, vad krävs?Testfamiljerna ska prova så mycket som möjligt på den attraktion de besöker och därefter rapportera till oss. Vi vill veta vad barnen tyckte, och vad ni föräldrar tyckte. Både positiva och negativa intryck. Fribiljetterna får ni från oss, i god tid.
ÖvrigtJag har bra tips! Vi vill gärna veta vad du vill läsa om här på Barnsemester.se. Och har du tips på något roligt ställe för barnfamiljer som vi missat så skicka gärna in det också!
Tipsa oss »
Vad är adressen till Barnsemesters leksida för barn? www.spelis.se »Det skulle vara trevligt om ni ville skriva om min familjs resa, hur gör jag?Skicka ett mail till
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
där du kort berättar vart resan gick, åldern på de barn som var med samt telefonnummer till dig. Välkommen att höra av dig!